Ev Yapımı Tereyağı


Ev yapımı deyince bende akan sular duruyor. Elimden geldiğince herşeyi kendim hazırlamaya gayret ediyorum. Hem ev ekonomisi için hem de ailemin sağlığı için böylesi çok daha güzel. Tereyağı işine de böyle giriştim. Biraz araştırma, biraz yapan tanıdıklara sorma derken Bismillah deyip hazırlıklara başladım.

Güvenebileceğim sütçü bulunca günlük süt almaktan vazgeçip taze süt almaya başlamıştım. Haftalık 5 kg alıyorum, büyük tencereme süzerek alıp kısık ateşte pişirmeye başlıyorum. Sütün değerlerini kaybetmemesi için kısık ateşte ağır ağır pişmesi gerekiyormuş; öyle okumuştum.

Kaynamaya başlayınca taşmamasına özen göstererek 10 dk daha pişirip, ocağı kapatıyoruz. Sütümüzün kaymağını ara sıra toplayarak soğumaya bırakıyoruz. Ilınan sütümüzü ister pişirdiğiniz tencerede isterseniz iki ayrı tencereye bölerek buzdolabına kaldırıyoruz. Bu arada topladığımız kaymakları da ağzı sıkı kapalı olacak buzluk için uygun bir kapta biriktiriyoruz. Ben ağzı plastik kapaklı cam kaseler kullanıyorum, buzlukta çatlama yapmıyor.

Buzdolabında aşağı yukarı 12 saat bekleyen sütümüzün yağı üste çıkmış krema gibi bir tabaka halinde bizi bekliyor oluyor. Bu kaymak tabakayı kaşık yardımıyla toplayıp buzluğa gidecek olan kabımızın içine dolduruyoruz. 5 kg sütten aşağı yukarı 1 kase çıkıyor böyle. 
Yaklaşık 4-5 haftada bir böyle buzlukta biriktirdiğimiz kaseleri çıkarıp çözdürüyoruz, genişçe bir kabın içine boşaltıp blender ile güzelce parçalayıp eziyoruz. Süt kaymağı tarifimdeki gibi katılaşmaya başlıyor, 5 litrelik su şişesine doldurup üzerine bikaç bardak soğuk su ekliyoruz ve başlıyoruz çalkalamaya... Yaklaşık 20-30 dk kadar çalkalayınca iyice katılaşıp yağlar boncuk gibi birikmeye başlıyor, su ve yağ ayrışıyor ve işte tereyağımız hazır... Bunu süzgecimize boşaltıp berrak su elde edene güzelce yıkıyoruz. 

Sonrasını istediğiniz gibi paketleyin. Ben genelde 5 parçaya ayırıp buzluğa atıyorum, her hafta 1 paketi açıp bitiriyorum. Nefis süt tadında ev yapımı tereyağı... 

Afiyet olsun, bereketli olsun...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ev Yapımı Yoğurt

Mayasız Çabuk Ekmek

Ev Yapımı Labne Peyniri